Yönetici Koçluğu

 

Yönetici koçluğu, kısa ve uzun vadeli hedeflere ulaşma becerisi inşa eden, tecrübeye dayalı bir geliştirme sürecidir. Birebir ya da grup halindeki iletişim süreçlerinde gerçekleştirilir. Şirketin içinden ve dışından çok sayıda kaynaktan toplanan güvenilir ve saygın verilerle yürütülür. Koç ve yönetici, maksimum kişisel ve kurumsal etki elde etmek için birlikte çalışırlar.

Yönetici koçu, siz ya da şirketiniz için tavsiyelerde bulunmaz. Nesnel gözlemlerini ve durumunuzun ondaki yansımasını sizinle paylaşır; böylece pozisyonunuzu ve stratejik geleceğinizi çok daha net görebilirsiniz. Yönetici koçları, kabuslarınızdan çok rüyalarınızla daha çok ilgilenen tutkulu ve pozitif insanlardır. Çalışma ortamları bizim üzerimizde büyük stresler ve performans korkuları yaratsa da, bu durumlar tıpkı terapistlerin bu dertlerin çözümlenmesine yardımcı olması gibi yönetici koçları için de uygun ortamlardır.

Günümüzde bir koçla çalışmanın anlamı, sizin şirket için değerli olduğunuz, geleceğin liderleri arasında bulunduğunuz ve geleceğin yöneticisi olacağınız demektir.

İş Ortamında Yönetici Koçluğu

Yönetici koçluğu, işinin ehli koçların kurumsal bir lider ile birlikte, hem bireysel hem de kurumsal iş etkinliğinin artırılması ile sonuçlanacak açık ve net hedefler belirlemek ve bunlara ulaşmak için tasarlanmış bir dizi, dinamik ve mahrem oturumlardan oluşan formel bir işbirliği çalışmasıdır.

Yönetici koçluğu konusundaki metodolojimiz, müşterilerimiz ile deneyimle kendi kendine öğrenme yöntemini bir anlamda birbirine bağlar.

Koçlarımız kanıtlara dayanan koçluk yöntemlerini kullanarak, aktif ve destekleyici sorgulama teknikleri aracılığıyla, yüksek performanslı ve zorlayıcı iş ortamı davranışlarını ve algılarını takip eder. İşinin ehli “fikri liderlik” anlayışı, işinin ehli liderlik beceri ve uygulamalarını destekler.

Yönetici koçluğu bireysel yapılabilir ve aşağıdaki şu spesifik alanlara hizmet eder:

- Kişilerin liderlik ya da yönetim özelliklerini geliştirmek

- Yönetim kültürü konuları üzerinde çalışmasını sağlamak

- Davranışsal ya da algıya dayalı konuları yanıtlamasını sağlamak

- İletişimini iyileştirmek

- Kariyer gelişimini düşünmesini sağlamak

- Yeni işteki performans ya da iş değişimi sorunlarında yardımcı olmak

- Ekip motivasyonu ve yönetimi konusunda geliştirmek.

İş ortamında üzerinde durduğumuz konuların başında, yöneticilerin ve müdürlerin genellikle kurumsal ortamları içinde yalnız olmaları gelir. Bir müdür ya da lider olarak kendilerinden her şeyi bilmeleri, bütün yanıtları vermeleri, organizasyon içinde meydana gelen her şeyin en tepesinde olmaları, kurumsal yapıyı tehdit eden, önceden tahmin edilemeyen her türlü faaliyeti ve durumu öngörmeleri beklenir.

Bu insanlar genellikle çok çalışırlar ve diğerlerinden çok daha uzun saatler işyerlerinde kalırlar. Her zaman telefonları açıktır ve genellikle az uyurlar. İş ortamındaki meselelerle başa çıkma becerisi, yönetici olmanın şartlarından birisi olarak algılanır; fakat bunlarla başa çıkabilmek için gereken fiziksel özellikler ve enerji düzeyi genellikle tartışılmaz ve gizli bir sorun olarak kalır. Yönetici koçluğu, tam kapasite çalışmanız, işyerinde gerekenleri layıkıyla yapmanız ve sizden talep edilenleri yönetirken enerjinizi koruyacak şekilde davranmanız için uğraşır.

Beklenen Sonuçlar

Yönetici koçlarımızdan, yöntemlerimizden ve Yönetici Koçluğu programlarımızdan ne tür sonuçlar beklemelisiniz?

Bizim yaklaşımımız, performansınızı iyileştirme gereksinimleriniz açısından sizin açınızdan kritik olan stratejik sonuçlara hem bireysel hem de kurumsal olarak ulaşmanızı garantilemek için etkili koçluk yöntemleri ile size özel tasarlanmış koçluk programlarını bir arada kullanmaktır.

İş dünyasında yalnızca dört alanda sonuçlar rakamlara dökülebilir ve hesaplanabilir: para, zaman, kalite ve miktar. Söz konusu sonuçlar, operasyonel yönetim, liderin etkinliği ve ekibin etkileşimi gibi unsurlarca yönlendirilir. Yönetici koçluğu yaklaşımımızda bir gözümüz bu verilerde iken, diğer gözümüz sizde ve önemli yöneticilerinizin davranış özelliklerinde ve performans iyileştirmelerinin üzerindedir. Bir anlamda saha kenarındaki bir sporcu koçunun istisnai becerisini ve nesnelliğini size sunarız.

Nitelikli koçluk hizmeti, kariyerinizi gerçek anlamda ileri götürme ve performansınızı dönüştürmenin ötesinde, sizin ve kurumunuzun daha yüksek bir performans düzeyinde süreklileşmenizi sağlar. Gelecek, kariyeriniz ve şirketinizin yaşamsal öneme sahip sonuçları hakkında çok daha iyi kararlar alırsınız.

Koçluk, kolaylaştırıcı ve gelişmeye odaklı bir deneyimdir. Yönetici koçlarımız teknik olarak üst düzeyde donanımlıdır, koçluk sektörünün önde gelen uzmanlarıdır ve dahası sizin de kendi alanınızda teknik ve sektör bilgisi yüksek uzmanlar olduğunuzu kabul eder ve buna saygı gösterirler. Stratejik ve taktik sorun çözme becerinizi, düşünme ve yönetim konusundaki tarzınızı, liderlik davranışlarınızı geliştirmek ve iyileştirmek öncelikli hedefimizdir. Alışkanlıklarınızın, koçluk hizmeti sona erdikten sonra da yüksek performans sergilemeye devam etmesine odaklanırız.

Sonuç olarak alacağınız koçluk hizmetinin sonunda, daha tutarlı bir temelde kendi gücünüzün ve ekibinizin gücünün daha iyi sonuçlar elde etmenizi sağlayacak şekilde artması konusunda yepyeni bir bakış açısı kazanırsınız.

ArabicChinese (Traditional)EnglishFrenchGermanItalianPersianRussianSpanishTurkish