Bakteriyel Filtrasyon Verimliliği Testi (BFE/VFE)Bakteriyel Filtrasyon Verimliliği Testi (BFE/VFE)

 

Bakteriyel Filtrasyon Verimliliği (BFE) testi, yüz maskeleri, cerrahi önlükler, kapaklar ve hava filtreleri gibi biyolojik aerosollere karşı koruma sağlamak üzere tasarlanmış filtreleme malzemeleri ve cihazları üzerinde yapılır.

Bu test, cerrahi maskeler için FDA 510 (k) başvuruları için kullanılır, ASTM F2100 ve EN 14683 için gereklidir ve ASTM F2101 ve EN14683 ile uyumludur.

 

Artırılmış Zorluk Bakteriyel Filtrasyon Verimliliği (BFE)

 

Artan Bakteriyel Filtrasyon Verimliliği testi, bakteriyel kontrol sayılarını test maddesi atık sayılarıyla karşılaştırarak filtrasyon verimliliğini belirler. Test, meydan okuma organizması olarak Staphylococcus aureus kullanılarak gerçekleştirilir. S. aureus’un sıvı bir süspansiyonu aerosolleştirilir ve dakikada 30 litre (LPM) sabit akış hızında filtrasyon ortamına verilir.

Aerosol damlacıkları, tüm cam çarpmalarda (AGI) paralel olarak toplanır. Zorlu bir dakikalık aralıklarla verilir ve aerosol odasını temizlemek için AGI’lerden numune alma iki dakika boyunca gerçekleştirilir. Tahlil sıvısının titresi standart plaka sayısı ve / veya membran filtrasyon teknikleri kullanılarak belirlenir. Filtre ortamına temas eden bakteriyel aerosol damlacıklarının sayısı, test sisteminde filtre ortamı olmadan test kontrolü yapılarak belirlenir. Zorluk kontrolleri ortalama partikül büyüklüğü (MPS) 3.0 ± 0.3 um olan ≥ 1 x 106 koloni oluşturan birimlerde (CFU) tutulur. Bu, filtrasyon verimlerinin>% 99.9999’a kadar bildirilmesine olanak tanır.

Artırılmış BFE testi, diğer filtrasyon verimliliği testlerine göre bir dizi avantaj sunar. Yıllardır çok az değişiklikle veya hiç değişiklik yapılmadan kullanılmıştır ve filtrasyon malzemelerinin karşılaştırılması için standart bir referans sağlamaktadır. Artan BFE prosedürü çok tekrarlanabilir, kolayca yapılabilir ve çoğu filtreleme cihazında normal kullanımda beklenenden daha ciddi bir zorluk oluşturur.

 

Viral Filtrasyon Verimliliği (VFE)

 

Viral Filtrasyon Verimliliği (VFE) testi, kullanılan zorlayıcı organizmanın bakteriyofaz phiX174 olması dışında BFE ile aynı prosedürü izler.

Zorluk kontrolleri ortalama partikül büyüklüğü (MPS) 3.0 ± 0.3 um olan 1100-3300 plak oluşturan birimlerde (PFU) tutulur. Bu, filtrasyon verimliliğinin>% 99,9’a kadar raporlanmasını sağlar.

 

Artan Görev Virüsü Filtrasyon Verimliliği (VFE)

 

Artan VFE testi, kullanılan zorluk organizmasının bakteriyofaz phiX174 olması dışında BFE ile aynı prosedürü izler.

Zorluk kontrolleri ortalama partikül büyüklüğü (MPS) 3.0 ± 0.3 um olan ≥1 × 106 plak oluşturan birimlerde (PFU) tutulur. Bu, filtrasyon verimliliklerinin>% 99,9999’a kadar raporlanmasına izin verir

ArabicChinese (Traditional)EnglishFrenchGermanItalianPersianRussianSpanishTurkish