Gost R Belgesi Rusya Gost-R Sertifikası

Gost-R Kalite SertifikasıGost R Belgesi Rusya Gost-R Sertifikası yani Rusya Gost-R Belgesi Rusya Federasyonu sınırları dahilinde toptan ve perakende ticareti yapılan her mal için kalite sertifikası beyanı zorunluluğu vardır. Türkiye de ki TSE belgesi niteliğinde olan Sertifikalar Rusya`da ilgili malın satışını yapmak için ön şart olarak aranmaktadır. Rusya Federasyonu`na yapılan ticaretin ve mal satışının yasal ve güvenli yolu bu ülkeye yollayacağınız ürünlere Sertifika almaktır.
 

Gost-R Sertifikası Önemi Nedir?

 

GOST-R Sertifikası olmayan ürünlerin ucuz  pazarlar haricinde satılması son derece zordur.

Türk işadamları açısından kendi varlığı Rusya`da olsun veya olmasın, eğer oraya bir mal satıyorsa ticaretinin belli bir aşamasında kendini zorlayacak, yasal işlemleri, sertifika almayı, marka tescilini yaptırma yoluna ister istemez gidecektir. Rusya Federasyonu`nda 1997 yılında yaşanan krizin etkileri tamamen geçmiş, ülkenin ihracat gelirleri artmış, bu nedenle ithalatı yapılan tüm ürünlerde kalite konusu daha çok önem kazanmıştır. 1 Ekim 2000 tarihinde Rusya gümrüklerinden sertifikasız ürünlerin geçişi tamamen durdurulmuştur.

Türk üreticiler tarafından Rusya`ya sertifikasız olarak satılan ürünlere gümrükte ithalatçı Rus firması tarafından mecburen sertifika alınmaktadır, bu da Rus alıcı tarafından şikayet sebebi veya fiyat düşürme nedeni olmaktadır.

Burada malı satanın ( üreticinin ) bu pazara adaptasyon eksikliği söz konusudur.

Rusya Standartlarına uygun olduğu bu sertifikalar ile kanıtlanmış olan mallar gümrüklerden daha kolay geçmekte, iç piyasada daha düzeyli mağaza ve marketlerde satış olanağı bulmaktadır. Bu da “Türk Malı İmajı”nın değerinin yükselmesine yardımcı olmaktadır. En önemlisi ürünlerimiz , adı sanı olmayan uzak doğu veya “ucuz” kavramından kurtularak daha iyi fiyatlarla ve değerinde satılmaktadır.

Sertifikalar eski adıyla GOSSTANDART, yeni adıyla “Federal Teknik Düzenleme ve Metroloji Kurumu” ( Rusya Devlet Standartları ) yetki verdiği, konularında uzman olmuş bazı kuruluşlar tarafından verilmektedir.

Bizimle iletişim kurduğunuz ve konuyu sözleşmeye bağladığınız takdirde Moskova`da yer alan merkezimiz kanalı ile müracaatınız hemen yapılacak, Rus uzmanlar üretim yerinizde denetleme yapacaklar ve 30-45 günde Gost R Sertifikanız hazır olacaktır. Ancak bu süre numunelerin Moskova`daki laboratuarlara gecikmesiz ulaştığı durumda verilmektedir. Buradaki avantajınız konunuz ne kadar özel bir konu olursa olsun Moskova`daki sertifika veren tüm yetkili kuruluşların elinizin altında olmasıdır.

Rusya Federasyonu`nda ticaret yapmak ve ürün satmak için mutlaka orada bulunuyor olmanız veya ticaret yapıyor olmanız gerekmez. Rusya`ya mal satma konusuna niyetli dahi olsanız Rus uzmanları fabrikanıza getirerek ve 3 yıl için kalite sertifikanızıalarak ticari şansını artırabilirsiniz.

Ben zaten ürünlerimi Rusya`ya satıyorum, sertifikaya da ihtiyacım olmuyor ” diyorsanız, sizin ürünlerinizi sattığınız Rus partnerleriniz bunu sizin adınıza almak durumunda kalıyorlar ve ürünlerinizin bu önemli pazara adaptasyon şansını tesadüfe bırakmış, ertelemiş oluyorsunuz.

GOST-R Kalite Sertifikası Çeşitleri Nelerdir ?

– Tek Seferlik ( parti bazında ) Sertifika: Burada; sizden alacağı ürünleri Rusya`ya satın alan ithalatçı bir Rus Şirketi gerekiyor. İthalatçı olan bu firma sizden sözleşme ile mal alıyor, belli sayıda olan bu mallar bu sertifika ile satılabiliyor.
Sertifika üzerinde Üretim yeri, ithalatçı firma, malın sınıflandırma G.T.İ.P numaraları , ana sözleşme tarih ve numarası bilgileri yer alıyor. Bu tür sertifikalar; belli bir Rus firması adına, yalnız 1 sefer, miktarı ve cinsi sertifika üzerinde belirlenmiş ürünler için geçerlidir.

– 1 Yıllık Seri Üretim Sertifikası : Uzman ziyareti yapılmadan sadece numune ve dokümanlarla 1 yıl süre için verilen sertifikalardır. Bu sertifikalar seri üretim için verilir ve 3 yıllık sertifikalarla aynı işlevi görürler.

– 3 Yıllık Seri Üretim Sertifikası : Uzman ziyareti yapılarak 3 senelik bir süreyi kapsayan ve seri üretim için alınan belgelerdir.Bu şekilde alınan belgeler 3 yıl için yapılacak tüm sevkiyatların gümrük işlemlerinde ve aynı zamanda Rusya iç piyasasında beyan zorunluluğu olan yerlerde geçerlidir.

GOST-R Belgesinin Resmi olarak geçerli olduğu ülkeler : Rusya Federasyonu

Ukrayna : Sistem olarak aynı, fakat ayrıca alınması gereken Ukr SEPRO Kalite Belgesi istemektedir.

ArabicChinese (Traditional)EnglishFrenchGermanItalianPersianRussianSpanishTurkish