Suudi Arabistan – İhracat Uygunluk Belgesi

 

 

SASO Belgesi, Suudi Arabistan Krallığı tarafından ülkeye ihraç edilecek bütün ürün nakliyeleri için zorunlu tutulmaktadır. Bu belge, ürünlerin ilgili olduğu standart ve direktiflere uygunluğunun kanıtı niteliğindedir.

 

SASO Sertifikası konusunda 17025 Laboratuvar Akreditasyonuna sahip deneyimli kadrosuyla firmamız ürünlerinizin Suudi Arabistan’a hızlı bir şekilde ihracatının gerçekleştirilmesi için hizmet vermektedir.

Suudi Arabistan Belgesi

 

Arabistan Belgesi

Arabistan Krallığı, Arabistan’a ihraç edilecek olan her ürünün Arabistan şartlarına uygun olmasının gerektiğini söylemektedir. Her konşimentonun yanında bir nakliye belgesinin de sunulması gerekmektedir. Bu belgeler, ilgili standartlar ve teknik düzenlemeler ile uygunluğu ifade eder.

SASO nedir?      

Arabistan belgesi SASO, Arabistan ürün güvenliği programı Saleem’i geliştirmektedir. Elektronik bir uygunluk değerlendirme programı olan SABER’den yardım almaktadır. İşletmelerin bu platformu kullanmaları için öneride bulunan SASO, teknik yönetmeliklerine tabi olan ürünler için ürün ve nakliye belgelerinin alınmasını gerektirmektedir. Aynı zamanda teknik yönetmeliğin kapsama alanında olmayan ürünler için bir beyanname ve nakliye belgesinin alınmasını da gerekli kılmaktadır.

Türkiye’den ve Tüm dünyadan Suudi Arabistan ihracatında Arabistan Limanlarnda (Damman, Riyadh, Jeddah, Medinah gibi. ) istenen Arabistan belgesi SASO standart organizasyonu kuralları gereği zorunlu tutulan olmazsa olmaz belgelerdendir. Belgenin alınabilmesi içi öncelikli olarak test raporları olmayan veya herhangi bir kalite standartları gereği test yapılması mümkün olmayan ürünlerin laboratuvarlarda – SASO standartlarına uygun bir şekilde- test yapılması zorunlu görülmektedir. Test işlemlerinden sonra gerekli evraklar temin edildiğinde hızlıca yayınlanan bu belge Exporter ve İmporter arasında ihracat bütünlüğü ve olası sorunları kaldıran kurumsal kimlik açısından üretilen ürünü son kullanıcıya ulaşmadan hataları düzeltebilen bir belge niteliğine sahiptir.

Arabistan Belgesi SASO ne işe yarar?

  • SASO akreditasyonlu bir belgelendirme kuruluşu olarak dünyanın bütün bölgelerinde teknik yönetmeliklere tabi olan ürünler için ürün belgelerinin alımında ve nakliye belgelerinin düzenlenmesinde

  • İhracatçının Arabistan pazarında yer almak istemesi için ürün belgesi alınmadan önce SABER sistemine kaydedilmiş olması zorunlu bir etkendir.

  • Hiçbir teknik yönetmeliğine uygun olmayan ürünlerin Arabistan standartlarına uygunluk beyanı için gerekli olan her şeyi Arabistan belgesi SASO sağlayabilmektedir.

  • Esasen bu uygulamalar ve düzenlemeler Arabistan’ a ihraç edilen tüm mal ve ürünlere uygulanmaktadır.

Arabistan belgesi SASO programı aynı zamanda standartlaşma çalışmalarını koordine edebilmek, kalite ve uygunluk prosedürlerini hazırlamak, ülkede uygulanmakta olan ölçüm ve kalibrasyon uygunluğunu sağlamak ve diğer ülkelerdeki aynı kuruşlarla karşılıklı tanıma kriterlerini belirlemek gibi önem arz eden konularda yapılan düzenlemeleri içermektedir.

ArabicChinese (Traditional)EnglishFrenchGermanItalianPersianRussianSpanishTurkish