Neden Aklıma Gelmedi?

 

Bu Daha Önce Benim Niye Aklıma Gelmedi?

“Yaratıcı Düşünmenin 13 Temel Formüllü SisteMATEMATİĞİ®”

Yaratıcı düşünce her zaman toplumların ilgisini çekmiştir. Toplumlar yaratıcı düşünceyi uzun süre yalnız, dâhi veya doğuştan üstün yetenekli insanlara mahsus entelektüel bir ürün veya süreç olarak algılamışlardır. Ancak 1960 yıllardan sonra, yaratıcı düşünce üzerinde yoğunlaşan araştırmalar, her insanın yaratıcı olabileceğini ve günlük hayatın her sorunu için yaratıcı düşünce üretilebileceğini göstermiştir.

Diğer bir yandan bugünün ağır rekabet koşullarında ayakta kalabilmek ve büyüyebilmek için, firmaların ürünlerini, hizmetlerini, iş yapış yöntemlerini, yapılanmalarını ve sosyal sorumluluk anlayışlarını sürekli olarak değiştirmeleri, farklılaştırmaları ve yenilemeleri; kısacası her alanda yaratıcı yaklaşımlar gösterip inovasyon yapmaları gerekmektedir. Buna paralel olarak, kamu kurumları da kaynaklarını daha verimli kullanmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için yaratıcı yaklaşımlara ihtiyaç duymaktadır.

Bu eğitimde yaratıcı düşüncenin temel esaslarına dair yaklaşımlar, bugüne dek var olagelen teknikler esas alınarak geliştirilmiş 13 temel yaratıcı düşünme formülü anlatılacaktır. Ardından formüllere dair sunulan örnekler esas alınarak atölye çalışması şeklinde uygulama çalışması yapılacaktır.

 

İçerik:

Yaratıcılık Kavramı

Yaratıcı Düşünce Süreci

Yaratıcı Birey

Yaratıcı Bireyin Karakteristik Özellikleri

Yaratıcı Düşünme-Kurumsal Öneri Sistemleri

Çoğul Yaratıcılık Yöntemleri

Yaratıcı Düşünmenin Sistemleştirilmesi

Yaratıcı Yaklaşım Süreçleri

Patentlerin Yaratıcılık Düzeyleri

Problem Çözümlerinde Yaratıcılık

Yaratıcı Düşünmenin 13 Temel Formülü SisteMATEMATİĞİ ®

Atölye Çalışması: 13 Formüllü Yaratıcı Üretim Uygulaması


 

Yöntem:

Konu içerikleri katılımcıların daha iyi anlayacakları ve derse katılımlarını sağlayacak şekilde uygulamalı olarak anlatılmaktadır.

Eğitim sonunda yazılı/sözlü ve uygulamalı sınav esaslı değerlendirme yapılacaktır.

Uygulama Süreci: Teorik bilginin aktarımına paralel olarak eğitim boyunca sürekli olarak uygulamalarla konuların pekiştirilmektedir. Katılımcılar sayısına göre eğitimin başında 2 veya daha fazla takıma ayrılacaktır. Eğitim sırasında oluşturulan takımların uygulamalardaki başarıları eğitmen tarafından puanlanarak; rekabet içinde dinamik bir öğrenme atmosferi yaratılacaktır.Süresi: 2Gün (1+1 uygulama)

ArabicChinese (Traditional)EnglishFrenchGermanItalianPersianRussianSpanishTurkish