EAC Gümrük Birliği Sertifikası Nedir ?

 

 

 
EAC Gümrük Birliği Kalite Sertifikası, EAC Belgesi Avrasya Ekonomik Topluluğu Komisyonunun 293 Sayı ve 25 Aralık 2012 tarihli kararı uyarınca; Gümrük Birliğinde uygulanacak olan sertifika biçimleri teknik regülâsyonlar çerçevesinde yasallaştı ve 15 Şubat 2013’ten itibaren uygulanmaya başlandı. EAC Belgesi almak demek, Beyaz Rusya, Rusya ve Kazakistan tarafından kurulan ve 2015 yılında Kırgızistan ve Ermenistan’ın da dahil olduğu Avrasya Ekonomik Birliği ülke pazarlarında yer alacak ürünlerin teknik düzenlemelerine uygunluğu gösterir. Bu uygulama halen Rusya Federasyonu, Kazakistan, Belarus, Kırgızistan, Ermenistan için geçerlidir. TR CU (EAC) Gümrük Birliği Sertifikasyonu eski bilinen resmi sertifika olan GOST Sisteminin yerine geçmektedir. Bu sertifika; Gümrük Birliği Ülkelerince ithal edilen ürünlerin mevcut yasa ve teknik regülâsyonlara uygun olduğunun belgelendirilmesi anlamını taşımaktadır. Bu sertifika belli sayıda bir ürün için, parti bazında ya da 1, 3, ve maksimum 5 yıllık seri üretim bazında düzenlenebilmektedir. Bu belgeyi vermeye yetkili olan kuruluşlar ve laboratuvarlar Gümrük Birliği Genel Akreditasyonu (Akreditasyonumuz) çerçevesinde yetkilendirilmiştir. EAC Belgesi Sertifikasyonu için numune testi ve üretim yapılan fabrikaya ziyaret bazı ürünler için gereklidir. Her ürün için gerekmez .Test sonuçları sertifika yanında teslim edilir. Ayrıca, sertifikasyon süresince verilen tüm belgeler, Gümrük Birliği veri tabanına kayıt edilmekte ve tüm gümrüklerde sertifikanın varlığı ve içeriği herkes tarafından incelene bilmektedir. Belgeniz bu resmi kayıtta yok ise geçersizdir EAC Belgesi Gümrük Birliği Sertifikasyonu için üye ülkelerin herhangi birinde resmi olarak kayıtlı bir temsilci firma, müşteri, aracı veya yerel şahıslar gerekmektedir. Eğer ilgili ülkede bir partnerin yok ise İstanbul Firma Doktoru'nun işbirliği yaptığı ithalatçılarla bu konuda size yardımcı olabiliyoruz. Bu şekilde üretici Türkiye satıcı Rus ithalatçı yazılarak belgeyi kullanma hakkına ve ürün üzerine EAC logo kullanma hakkına sahip olmaktasınız. Gümrük Birliği Teknik Düzenlemelerine göre uygunluk kriterlerini karşılayan ürün üzerine Gümrük Birliği piyasası tedavül/satış onayını doğrulayan işaret koyulur. Gümrük Birliği Komisyon kararına göre sertifikalandırılan ürünlerin etiketlerinde EAC logosu kullanılmalıdır.

EAC Belge Türleri

 

1.EAC Sertifikası 

EAC Sertifikası ithal edilecek ürünlerin Gümrük Birliği’nin teknik yönetmeliklerin güvenlik gerekliliklerine uygunluğu onaylayan bir belgedir. EAC Sertifikası belgelendirme dönemini tamamlayan üreticilere Gümrük Birliği’nce onaylanmış akredite kuruluşlar tarafından EAC belgesi verilmektedir.

Teknik yönetmeliklere göre üreticinin Gümrük Birliği ülkelerinde bir yetkili temsilcisi ya da bu ülkelerde bayisi, ofisi olmalıdır. EAC beyannamesinde hem üreticinin adı hem de Rus temsilcisinin adı EAC sertifikasında yazılmaktadır

2.EAC Deklarasyonu

 Deklerasyon hem yabancı üreticilere hem de bunların Gümürk Birliği sınırları içinde olan yasal temsilci şirketlerinin adına verilmektedir. Bu belge hem parti hem de seri üretimine 1, 3 veya 5 yıllık olarak verilebilir. EAC Deklarasyonu yıllık gözetim denetim şartı gerektirmemektedir.

 

Sertifika Süreleri

 

• 1 yıllık seri üretim EAC sertifikası: Uzman ziyareti yapılmadan sadece numune ve dokümanlarla 1 yıl süre için verilen sertifikalardır. Bu sertifikalar seri üretim için verilir ve 3 yıllık sertifikalarla aynı işlevi görürler.
• 3-5  yıllık EAC Seri Üretim Sertifikası : Uzman ziyareti yapılarak 3 veya 5 senelik bir süreyi kapsayan ve seri üretim için alınan belgelerdir. Bu şekilde alınan belgeler 3 veya 5  yıl için yapılacak tüm sevkiyatların gümrük işlemlerinde ve aynı zamanda Avrasya Ülkelerinin iç piyasasında beyan zorunluluğu olan yerlerde geçerlidir.

Belgenin temin süresi ürüne göre değişmekle beraber 10 -20 iş günü arasındadır.

 

ArabicChinese (Traditional)EnglishFrenchGermanItalianPersianRussianSpanishTurkish